Sınavlarda başarılı olmak için neler yapmalısınız?

“Hayatınızın her gününü sanki bir dağa tırmanıyormuşsunuz gibi yaşayın. Arada bir zirveye göz ucuyla bakın ki, hedefiniz daima aklınızda olsun, ama yalnızca zirveye odaklanıp, varılan her yeni noktanın farklı ve güzel manzarasını da kaçırmayın”

Etkili, sistemli düzenli konu tekrarı yap ve test çöz. Bu senin sınav sistemini, zamanı iyi kullanman konusunda pratik fikirler geliştirerek tecrübe kazanmanı sağlayacaktır.

Gelecekte ne olacağı senaryoları ile ilgilenme, şu an neredesin, ne yapmalısın bu fikre odaklan. İlk adımın çalışmak çünkü. Çalışmadan gelecek ile ilgili planlarında gerçekçi olamazsın, Çalışmadan yaptığın planlar seni kötümser ya da hayalperest yapabilir. Üzerine Düşeni Yapmayanların Hayatlarının Değişmesini Beklemesi hayalden öteye gidemez.

Sorumluluk almaktan kaçma. “Zaten başaramayacağım, bu sınavda başarılı olamamak benim kaderim, herkesin imkânları benden daha çok, imkânı çok olanlar benden daha şanslı, bu sistem benim gibilerin başarısını engelliyor” gibi düşünceler sorumluluk almaktan kaçmak için birer bahane olabilir.

Başarısız olduğun konularla ilgili hemen ve anında olumlu sonuç bekleme, kendine zaman tanı sabırlı davran,

Her türlü deneme sınavı, ders sınavından aldığın puanlar çok başarılıda olsa, başarısızda olsa gerçek sınavda karşılaşacağın durum olarak düşünme, sadece çalışmalarını buna göre ayarla,

Kimseyi senden daha iyi biliyor diye düşünme. Herkesin iyi yapabildikleri ve yapamadıkları olabilir. Senin yapamadığın bir konuyu başkaları daha iyi yapabilir evet ama senin başarılı olduğun bir konuda da başkaları senin kadar iyi olmayabilir.

Bu sınav hayatın sonucu değil, sadece bir sınav. Bu sınavı başaramasan bile hayatında başarma şansın olabilecek pek çok sınavla karşılaşacaksın. Bu sadece onlardan biri…. Sadece iyi bir başlangıç olabilir. Ama hayat çok uzun pek çok kez iyi bir başlangıç şansın olacaktır….

Çalışma şartların için rahat koşulları oluştur, sessizlik ya da dinlendirici bir müzik, dikkatin dağıldığında verdiğin kısa aralar, çalışırken rahat ettiğin pozisyonu oluşturabileceğin eşyalar (Çalışma masası, masa lambası, minder vb.). Bu şartlar senin bireysel alışkanlıklarına göre ayarlayabilirsin. Çünkü rahat edebildiğin şartları en iyi sen bilirsin.

Sen annen-baban, arkadaşların ve tüm çevren için sadece “sen” olduğun için değerlisin. Bu sınavı başarınca onlar için değerin azalmayacak. Kazanırsan sadece seninle senin kadar sevinecekler. Çünkü seni çok seviyorlar. Ve kazanamazsan da sevgileri devam edecek. Onların sana olan sevgisi bir sınava bağlı değil.

Sağlığını da korumak zorundasın.

Sınava hazırlık sürecini ve sınav anını sağlıklı geçirmen için sadece yukarıdakileri yapman yeterli değil.

Uykunu düzenli hale getirmelisin, plansız ve yetiştirilemeyen çalışmalar sonunda uykusuz geçirilen zamanlarda yeterince çalışsan bile yorgun ve dikkatin dağınık olacaktır. Bu durumda bildiklerini bile yeterince değerlendiremeyebilirsin.

Sağlığın için düzenli ve dengeli beslenmeye dikkat etmelisin. Bu senin hastalıklara karşı dirençli olmanı sağlayacak, sınava hazırlık sürecinde herhangi bir hastalıktan dolayı olumsuz etkilenmeni önleyici olacaktır.Ve senin için en sağlıklı ve düzenli beslenme örneğini, ailenle birlikte bir diyetisyene ya da doktora baş vurarak öğrenebilirsin.

Sınav hazırlık süreci ve hemen sınav öncesi uzmanların beslenme önerilerini uygulamak senin için çok önemli ve doğru olacaktır.

Bütün bunların dışında fizyolojik olarak rahatlamak için Nefes Egzersizleri deneyebilirsin. Doğru nefes almak, bir gevşeme, rahatlama yoludur. Nefes egzersizleri bütün rahatlama egzersizlerinde, egzersizin bir parçası olarak kullanılmaktadır. Doğru ve derin nefes almanın doğrudan damarları genişletme ve kanın bedenin en uç ve en derin noktalarına kadar ulaşmasını sağlama özelliği vardır. Doğru alınan nefes ağır, derin ve sessiz olmalıdır. İyi bir nefes yavaş olarak burundan alınır, sessiz olur ve akciğerin bütününü doldurarak diyaframı aşağı iter. Nefes almadan önce ciğerlerini iyice boşalt. Ciğer kapasiteni hayali olarak ikiye böl ve bir iki diye içinden sayarak ciğerinin bütününü doldur.Kısa bir süre bekle ve yine bir iki diyerek nefesini aldığının iki katı sürede ver. Göğüs kemiklerinin hareketli bir köprü gibi açılıp kapandığını hissetmelisin. Bunu arka arkaya 2 – 3 kez tekrarladıktan sonra 4–5 kez normal nefes al. Çünkü sürekli bu şekilde tekrarlarsan başın dönebilir.

Unutma!

Ailen ve arkadaşların ile birlikte olmak ve olumlu ilişkilerin moralini yükseltecektir.

Baş edemediğin durumlarda başvurabileceğin uzman kişiler dershanedeki ve okulundaki öğretmenlerin olacaktır.

 

 

 

Gaziantepin en iyi etüt merkezi. Gaziantepin en iyi kursu. Özel Ders. ilköğretim deneme sınavı ilkokul deneme sınavı ortaokul deneme sınavı 2.sınıf deneme sınavı 3. sınıf deneme sınavı 4.sınıf deneme sınavı 5.sınıf deneme sınavı 6.sınıf deneme sınavı 7.sınıf deneme sınavı 8.sınıf deneme sınavı optik okuma deneme sınavı